Hallinto

Posted on

Suomen somalialaisten liiton valtuustoon valitaan joka toinen vuosi 25 Suomen somaliyhteisöä ja järjestöjä edustavaa henkilöä, jotka valitsevat edelleen seitsemänhenkisen hallituksen. Hallitus on vastuussa liiton hallinnosta ja toiminnasta. Toiminnan toteutuksesta vastaavat liiton työntekijät, joita on tällä hetkellä neljä henkilöä.

Hallituksen kokoonpano vuosille 2020 – 2022:

Puheenjohtaja
Mohamed Abdirahman Absiye
puh. +358 44 344 9175
somaliliitto@somaliliitto.fi

Varapuheenjohtaja
Abdirahman Abdi Rage
puh. +358 44 979 4865
abdirahman.rage@somaliliitto.fi

Rahastonhoitaja
Khalid Sheiknur Abdulle
puh. +358 44 344 9176
khalid.abdulle@somaliliitto.fi

Sihteeri
Sadiyo Ali Mohamed
puh. +358 40 015 2819
sadiyo.ali@somaliliitto.fi

Sosiaalisihteeri
Omar Abdi Olow
puh. +358 45 226 7225
omar.abdi@somaliliitto.fi

Varasosiaalisihteeri
Sugulle Said Salah
puh. +358 44 010 0751
sugulle.salah@somaliliitto.fi

Nuorisosihteeri
Bashe Ali Mohamed
puh. +358 40 073 5029
bashe.ali@somaliliitto.fi